Yolları bölüyoruz, Peki ya güvenlik!

Nüfus artışı ve bununla beraber her geçen gün artan araç ve trafik yoğunluğu kara yollarının genişletilme ihtiyacını ve devletin temel görevi olan alt yapı hizmetinin etkinliğini akıllara getiriyor. Bölünmüş kara yolunu artırmanın tek başına trafikte güvenliği sağlamadığı bir gerçek. Yapılan yolların da büyük bir çoğunluğu maalesef hatalı kavşaklar, tabelalar ve bağlantı noktaları sayesinde kazaların azalmasına değil artmasına neden oluyor.

Türkiye’de halen alt yapısıyla yetersiz yollar mevcut. Birçok il ve ilçede ara bağlantı yolları, ilçeler arası yollar çok kötü durumda. Bir çok yolda kendinizi lunapark da bir gondolun üstünde hissedebilirsiniz. Birçok yolda sallanmalar, inişler ve çıkışlar, yolda ki kabartılar ve çökeltiler o kadar fazladır ki; dağa taşa çıkıp off-road yapmaya gerek duymazsınız. İşin esprisi bir yana bu insanların güvenliği için büyük bir tehdit. Ayrıca araçların ve yolların gördüğü zararların da milli servete verdiği kayıp çok büyük.

Dikkatlice incelendiğinde bazı otomobillerin kitapçığında Avrupa ve Türkiye için garanti ya da bakım sürelerinde farklılık görebilirsiniz. Hatta tüketebileceği yakıt bile farklılık arz edebilir. Yollarda ki güvenliği daha fazla artırmak için bu tip yollarında artık elden geçme vakti geldi de geçiyor. Halen bu çağda Türkiye gibi büyük bir ülkede böylesine yanlış ve yamalı bohça yolların olması komik.

Güvenliği artırma meselesi aslında çok da zor bir iş değil. Derinlemesine bilimsel araştırmalar da gerektirmiyor. Ülkemizde gözlem ve deneyimler yolların aslında ne kadar güvensiz olduğunu gösteriyor. Öyle yollar var ki viraj hesaplamaları bile başlı başına yanlış. Yine kazaların yüksek derecede gerçekleştiği yollara örnek olarak, Anadolu da ilçeler arası duble yollarda 120 km hızla ilerleyen bir araç aniden yavaşlayıp ara bağlantı yoluna sapabiliyor ve bu da beraberinde kazaları getirebiliyor. Bu tip yollarda başka şehirlerden gelen sürücüler hangi kavşak ve bağlantı noktalarının tehlikeli olabileceğini bilememesinden ötürü maalesef bedelini ailesiyle çıktığı bir tatilde hayatıyla ödeyebiliyor. Bu anlamda yolları inşa ederken çok daha iyi düşünmeli ve hatalardan ders çıkarmalıyız. Aksi taktirde yol yapma ve yolları bölmenin pek de önemi kalmayacak, olmaması gereken kazalar da oluşa gelmeye devam edecektir.