Trafikte Güvenlik Teknolojiye Kalacak

Trafik güvenliği aslında yaşamını sürdüren her canlı için alınması gereken tedbirler ve bir takım kurallardan oluşmaktadır. Trafikte güvenliği tartışırken sadece insan yaşamını değil aynı zamanda diğer canlılarında yaşamını düşünmek zorundayız. Unutmayalım ki bu dünya ne bize ne de bir başkasına kalacak. Bu yüzden olabilecek en verimli ve güvenli yaşam kalitesi yaratmak için zorunluluklarımız günden güne artıyor.

Kara yollarını inşa etmeden önce yollarının tüm eksiklikleri tespit edilmeli ve ona göre modernizasyon çalışmaları yapılmalıdır. Fakat ülkemizde görünen o ki yollar inşa edilirken sadece asfalt dökmenin önem kazandığını görüyoruz. Bu konuda devletin üstlenici firmalara verdiği ihalelerde projeleri modern ve çağımıza uygun olanlarından seçme yükümlülüğü bulunmaktadır. Aksi takdir de yapılan yolların güvenliği tartışmaları sürekli gün yüzüne çıkacak ve insanlar harcanan paraları sorgulamaya başlayacaktır.

Özellikle kara yollarımızı daha güvenli hale getirebilmek için teknolojiden şehir içi trafiğinde daha çok faydalanabiliriz. Kameralı takip sistemleri her ne kadar çok olsa da, kazaya sebebiyet verebilecek durumları önceden sezen sistemler burada işe yarayabilir. Özellikle de araçlarda geliştirilen sistemler burada öncü gibi gözükmektedir. Çünkü hatanın ilk başladığı yer sürücü ve bunu ilk sezebilecek de araçtır. Bu sebeple araçlarda geliştirilen önceden hatayı sezme programları giderek artmaktadır.

Aynı zamanda kaza gerçekleştikten hemen sonra ilk müdahalenin hızlı olması için en yakın sağlık birimine kazanın yerini gönderen sistemler var. Özellikle alkollü sürücüyü tespit edebilecek araç içi sistemler, aracın çalışmasına izin vermeyebilir. Bu ve buna benzer önlemlerin geliştirilmesi ile kazaları azaltmak mümkün.

Bir diğer tartışılan konuda sürücüsüz araçlar, şimdilerde Tesla markası bu konuda epey yol almış gibi gözüküyor. Tabi onu izleye daha bir çok dev otomobil markaları da mevcut. Eğer tamamen sürücüsüz araçlara geçme durumu olursa yolların inşaatında da izlenecek adımlar tamamen değişecektir. Belki de en güvenlisi sürücüsüz araç trafiği olabilir. Çünkü insanlar hata yapmaya her an müsait canlılardır. Bu sebeple geliştirilecek bu teknoloji sayesinde hepimiz için araç kullanmak tarih olabilir ve her ne durumda olursak olalım gideceğimiz yere çok daha güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabiliriz.