Kara Yollarımızın Güveni

Baktığımız ülkemiz kara yollarında hızla gelişen bir büyüme olduğu gözlemlenebilir. Bu büyüme daha çok duble yollar bazında artış göstermiş olsa da halen yetersiz. Bu her ne kadar kara yollarımızın güveliğini artıran bir unsurmuş gibi gözükse de, kara yollarında meydana gelen küçüklü büyüklü kazalar yılda 1 milyonun üzerine ulaşmakta. Kazalarda bir başka dikkat çekici unsur ise; kazaların daha çok sürücü ve yaya hatasından kaynaklanması. Yaya olarak da maalesef sürücülük de ki kadar kötüyüz. Yayalar da trafiğin olağan akışına ters bir şekilde davranmakta, bu da ölümlü kazalarda artışa sebebiyet vermektedir. Burada yayalara uygulanan takip ve cezaların da yetersiz olduğunu görebilirsiniz.

Yine kara yollarımızın güvenliğini tehlikeye atan bir başka sorun da maalesef kırsal kesimlere yakın şehirler arası yollarda alınamayan tedbirler. Birçok yolda, geceleri orman derinliklerinden yemek aramak için çıkan geyik, domuz, tilki, çakal ve tavşan gibi hayvanlar yollara hiç bir engel olmadan çıkmakta bu sebeple birçok kazaya sebebiyet vermektedir. Doğal yaşamında korunabilmesi adına yol kenarlarına yaban hayvanlarının girmesini engelleyici tedbirler alınmalı ve geçişleri için bir takım tünel ya da benzer geçitler inşa edilmelidir. Yollar da uyarı levhaları artırılmalı ve hatta açıklamalı tabelalar konmalıdır. Ülkemiz de hayvan hakları savunucuları, avcılar derneği ve doğal yaşamı koruma kurulunun bu konu üzerine düşerek, bir takım tedbirler alınmasında katkısı olabilir.

Kuşkusuz teknoloji günümüzde her alanda kendini gösteriyor ve ulaşılması en kolay araç diyebiliriz. Peki yakın gelecek de yollarda yapay zekalı polislere, kameralara ve araçlara sahip olabilecek miyiz ? Tabi bunların bazısı şimdiden mevcut fakat daha geliştirilecek çok şeyi var. Örneğin kazaya sebebiyet vereceğinizi önceden algılayan araçlar sizi 150 km hızla giderken sağa çekip durdurabilir mi ? Şu an için birçok akıllı yol projesi geliştirilme aşamasında. Bilim kurgu filmlerini aratmayacak projeler belki ilerde daha güvenli yollar sunabilir. Özellikle de Norveç ve İsveç gibi kuzey Avrupa ülkeleri bu araştırmalara yoğun mesai harcıyor. Özellikle de ileride yolun anlık durumunu takip edebilecekleri akıllı sistemler üzerinde duruyorlar.