Uzun Yolculuklarda Mola

Uzun yolculuklar genellikle ailece çıktığımız bir serüvendir aslında. Çünkü okullar tatil olmuştur, işlerden izin alınmıştır ve ailece gezmenin zamanıdır, şimdi. Bu eğer bir bayram tatili ise, önce büyükler ziyaret edilir sonrasında bir tatil planı var ise, kalınacak otele doğru yola çıkılır. Ama maalesef bu uzun yolculuklara çıkılmadan önce, gerekli tedbirler alınmaz ve araçlar aşırı yüklenir ise, kazalar meydana gelebilir. Aşırı yük sebebiyle virajlar da dengesini kaybedip devrilen araç kazalarda çoktur. Bir diğer en önemli neden ise, çıkılan uzun seyahat içerisinde aksatılan dinlenme süreleridir. Varılacak olan yere hemen varmayı istememiz, maalesef istenmeyen kazalara sebebiyet vermektedir. Uzun yolculuklarda yeteri kadar dinlenilmediği takdirde, sürücülerde dikkat eksiliği oluşmakta ve buda başta ailesi olmak üzere, kendi hayatını tehlikeye atması anlamına gelmektedir.

Varılacak yerlere bir an önce varma isteği insanların bu molaları da kısa tutmasına neden olmaktadır. Ya da molalarda genellikle kafaları boşaltıp istirahat etmektense akıllı telefonlarda eğlence ve casino oyunları benzeri oyunlar oynanarak akıllar başka yerde bırakılmaktadır. Bu da insanın kafasını yola vermesine engel olabilmektedir. Unutmayın ki gidilen yolda sadece biz yokuz, başka insanlarda araçları içinde bizim hissettiğimiz duyguların aynısı hissederek, bir yerden bir yere gitmektedir. Bu nedenle uzun süren yolculuklarda dinlenmek çok önemlidir.

Ülkemizde bu tip yolculuklara çıkacaklara önceden birçok uyarı ve mesaj atılmasına rağmen, halen bu konuda duyarsız olmamız ise, bir başka eğitilmesi gereken tarafımızı göstermektedir. Duyarlılık eğitimleri ülkemizde zorunlu bir ders olarak okutulursa, gelecek nesiller belki çok daha rahat ve güvenli bir ülkede yaşayabilirler. Bu dersler ise, ilkokul hayatımızdan başlayarak, her yıl ve üniversite bitene kadar öğrencilere verilmesi gerekmektedir. Özellikle de çocukluk çağlarımızda alacağımız bu eğitimler çok daha kalıcı olacaktır.

Trafikte uzun yolculuklarda kazaları meydana getiren en büyük unsurlardan biride uykusuzluktur. Ailece çıkacağınız bir tatilde gerçekten uykusuz ve yorgun iseniz, tüm ailenin ve kendinizin can sağlığı için, yeterli uykuyu alana kadar yolculuğa çıkmamanız tavsiye edilmektedir. Bir gün geç olsun ancak güç olmasın diyorsanız, her zaman kendiniz dışındakileri de düşünün.