Trafikte Online Olmak

Trafik kazalarını önleme de birçok tedbir sıralanabilir. Fakat öyle bir konu var ki, işin içinden çıkmak için sürücülü araçları tamamen kaldırma mecburiyetini doğuruyor. O da ” Online olmak.” yani Türkçe de çevrim içi olma tabiri. İnsanlar artık yolda yürürken bile yürüdüklerinin farkında değil, otobüste trende, takside ya da şahsi aracında sürekli çevrim içi.

Evet sorunun kendisinden de anlaşılacağı üzere çevrim içi olduk ve trafik kazaları arttı. Yani araçlarda kullanılan güvenlik teknolojisi bir yandan can güvenliğimizi sağlamaya çalışırken, aynı teknoloji insanın elinde bir tehlikeye ve tehdide dönüşebiliyor. Her an her saniye trafikte araçlarının içine baktığınızda telefon ile konuşan, bir yandan da yazışmaya ya da mail atmaya çalışan insanları görebilirsiniz. Sadece yola bakarak telefon ile konuşmak bile kaza riskini kat ve kat artırırken, bir şeyler yazmaya, ya da gereksiz bir videoyu izlemeye çalışmanın sonuçlarını varın siz düşünün.

Maalesef teknoloji insanın elinde bilinçsizce kullanılan bir araca dönüşüyor. Bu sadece trafik de araç kullanmak ile sınırlı değil. İnsan teknolojisi kötü yüzünü savaşlarda da gösterebiliyor. Eskiden cep telefonları ve diğer tablet benzeri cihazlar yok iken ”Ne de güvenliymiş bu yollar ! ” diyebilirsiniz ama, insan hatası geçmişten bugüne hep var oldu ve var olmaya devam edecek. Artık günümüzde insanlara daha çok da çocuklarımıza, küçük yaşlardan itibaren teknolojiyi kullanma dersleri verilmesi gerekmektedir. Çünkü bunu öğrenemeyen ülkeler, sadece çevrim içi olarak kalmaya devam edecek.

Ülkemiz için de büyük bir sorun olmaya başlayan teknolojik bilgi eksikliğinin, daha fazla derinleşmeden önlemenin yolları bulunmalı ve hayata geçirilmelidir. Aksi takdirde sosyal medya da fotoğraf paylaşmaktan öteye geçemeyecek olan teknoloji, yollarımız da kazalara ve ölümlere daha fazla sebebiyet vermeye devam edecektir.

Konunun başından beri değindiğimiz, ” Trafikte çevrim içi olma.” meselesi sadece bize özgü bir durum değil, diğer ülkelerde aynı sorun ile karşı kaşıya. İşte bu sebeple dev otomotiv şirketleri yapay zekalı ve sürücüsüz araçları, bizim daha fazla mailleşme, yazışma ve fotoğraf çekebilmemiz için geliştirmeye devam etmektedir.