Trafik Kazalarını Önlemede Teknoloji

Artık teknoloji kelimesi telaffuz edildiğinde ilk akla gelen akıllı cep telefonlarımız olabilir. Ama teknoloji hayatımızın her alanında mevcut. İşte, evde, okulda, sokakta ve otomobillerde. Burada bizi ilgilendiren de otomobiller. Çünkü trafik kazalarını önleme de otomobillerin rolü giderek artıyor ve artmaya da devam edecek.

Otomobil şirketleri yakın zamana kadar genellikle fren sistemleri ve hava yastıkları üzerinde yoğunlaşıyordu. Fakat bu yarış artık farklı bir boyuta geçti.

Otomobillerde geçmişte de birçok güvenlik sistemi olmasına rağmen, gelinen son noktada çevrim içi bir telefon da bulunan algoritma alt yapısı gibi otomobillerimiz de bizim hareketlerimizi takip ediyor. Bu son teknoloji araçlar ani bir durumda frene basma zaman hızınızı, şeritten çıkıp çıkmadığınızı, yorgunluğunuzun tespitini, geceleri virajları otomatik olarak aydınlatan farları, karşınıza bir canlı çıktığında kendi kendine fren yapabilmesi gibi daha birçok özellik artık araçlarda mevcut. Tabi bu son teknoloji güvenlik trafikkazaları donanımlarının trafik kazalarını önlediği yada önleyebileceği hakkında yapılan bir istatistik bulunmamakta. Fakat yine de bir nebze olsun önleyeceği kesin. Araçlarda bulunan bir diğer en önemli özellik ise eşleştirdiğiniz akıllı telefonunuz aracılığı ile kazadan hemen sonra sizin yerinize acil servise haber vermesi.

Birçoğumuz özellikle de erkekler arasında araba kullanmak adeta bir hobi. Fakat ne yazık ki yakın gelecekte teknoloji bizi, ileride işlerimizden edeceği gibi sürücü koltuklarından da edecek. Neden mi , bir düşünün bakalım ? Tabi ki başta güvenlik endişeleri aklınıza gelen ilk şey olabilir. Fakat işin aslı, kazalarda oluşan maddi zararların ülke ekonomisine olan zararı. Bunu azaltmak için çabalayan ülkelerde, tabi ki gelişmiş ülkeler. Bir diğer etken neden ise, ticari araçlarda ki sürücülerden kurtulmak. Çünkü zaman ve maddi olarak şirketler bunu büyük bir kayıp gibi görüyor. Fakat yine de şu an için bunun öyle bir kaç yılda gerçekleşmesi mümkün gözükmüyor. Çünkü bu sadece araçta sonlanan bir teknoloji değil, aynı zamanda bütün yollarında baştan modernize edilmesini gerektiren bir teknoloji.