Trafik Kazalarında Lastiklerin Önemi

Trafik kazaları her geçen yıl ülkemizde giderek artmakta. Trafik kazalarının da meydana gelmesindeki en büyük etken insan faktörüdür. Aşırı hız, hatalı sollama ve alkollü araç kullanımı ise bu kazalarda ilk akla gelenlerdir. Fakat, bir de görünmeyen ya da aldırış edilmeyen bir durum var ki, o da kullandığımız araçların bakımlarını zamanında yaptırmamız. Bunun sonucunda gerçekleşen kazaları bir kenara atmamak gerekir. Özellikle de lastik bakımları bu konuda ilk sırada diyebiliriz. Çünkü hatalı ve eski lastik kullanımına bağlı kazalar bir hayli yüksek orandadır.

Araçlarda kullanılan lastikler kışlık ve yazlık olarak ikiye ayrılmaktadır. Kışın sert geçen ve sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü her yerde kış lastiği takılması zorunluluktur. Ya da lastiklere zincir takılarak da bu sorunun üstesinden gelinebilir. Ortalama 50 km hızla giden bir araçta, ani frenlerde, kış lastiği ile durma mesafesi ortalama 15 metre kısalmaktadır. Bir diğer önemli husus ise, lastiklerin zamanında değiştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu da seyir halindeyken lastiğin patlamasına, durma mesafesinin uzamasına ve ıslak zeminde kaymalara yol açmaktadır. Özellikle ticari araçlarda, bu konuya çok büyük özen ve denetim sağlanması gerekmektedir.

Lastiğin Doğru Seçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kullandığımız lastiklerinde araçlara uygun olması önemlidir. Çünkü yapılan incelemelerde, kullanım alanına göre uygunsuz lastik seçimleri de kazalara davetiye çıkarmaktadır. Doğru lastik seçimi, aracınızın yakıt sarfiyatını düşürmekle kalmayıp, bizim güvenliğinizi de artırmaktadır. Lastik almadan önce de, aracın fabrika çıkışında belirlenen ”Lastik hız indeksine” uygun lastik seçmek de önemli bir husustur. Unutmamak gerekir ki, kazaların büyük bir çoğunluğu hıza bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Lastik Bakımı

Lastik bakımı da en az motor bakımı kadar önemlidir. Lastik, diş ölçüleri 2.0 milimetrenin altına düşmeden mutlaka değiştirmelidir. Ayrıca, rot ve balans ayarlarının periyodik olarak kontrol edilmesi ve lastik basıncının aracınızdaki yüke uygun olarak ayarlanması son derece önemlidir. Özellikle kalabalık ailelerde ya da ticari bir yükle yapılacak yolculuklarda, araçların lastik basınçları yükün ağırlığına göre ayarlanmalıdır. Aynı zamanda, lastiklerin temizliğini yaparken de, güvenilir ve onaylı lastik temizleme kitlerinin kullanılması önemlidir. Aksi takdirde rastgele kullanılan temizlik ürünleri ile lastikler daha kolay aşınacak ve ömürleri kısalacaktır.