Trafik Kazalarına Karşı Alınan Tedbirler İşe Yarıyor mu?

Trafik kazalarını önlemek için alınan tedbirler her ne kadar artırılsa da, kazaların bir türlü önüne geçilemiyor ve bunun hem insan hayatına hem de ülkeye zararı büyük. Trafik kazalarını önlemek adına bu yıl cezalar yüzde 25 civarında artış gösterdi. Hatta bazı cezalarda bu oranın %1000 olduğunu söyleyebiliriz.

Başlıca cezalara örnek vermek gerekirse; ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2019’da yaklaşık 2.500 TL, emniyet kemeri kullanmamanın cezası 135 TL, alkollü araç kullanmanın cezası ilk seferinde 1.240 TL, alkolmetreye üflememenin cezası 3.550 TL ve kırmızı ışıkta geçmenin cezası ise 291 TL olarak belirlendi. Bakıldığında bu cezalar içerisinde emniyet kemeri takmama ve kırmızı ışıkta geçme cezalarının çok daha yüksek olması gerekmektedir. Çünkü hayati önem taşıyan bu ihlallerin cezalarınıın da, en az diğer cezalar kadar yüksek olması gerekiyor.

Nüfus Arttıkça Araç Sayısı da Artıyor

Türkiye’de yaklaşık olarak 23 milyon trafiğe kayıtlı araç var ve bu her yıl artış gösteriyor. Haliyle trafik cezaları ve ülkenin kaybı da bir yandan artış gösteriyor. Türkiye’de gerçekleşen ve 1 milyonu bulan trafik kazalarına kayıt dışı kazalar da eklenecek olursa, çok daha fazla kaza yaşandığı yadsınamaz bir gerçek.

Cinsiyete Göre Sürücüler

Türkiye’de 2017 verilerine göre yaklaşık 29 milyon sürücü mevcut. Bu sayı içerisinde kadın sürücülerin oranı yaklaşık yüzde 25 ve kadın sürücülerimizin sayısının da giderek arttığını söyleyebiliriz. Ancak, bu oran ülkedeki kadın nüfusa oranlandığında kadın sürücü sayısının halen çok az olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere’den bir örnek vermek gerekirse, kadın nüfusun yaklaşık yüzde 70’i aktif sürücü olarak geçiyor. Türkiye’de ise bu oran yaklaşık yüzde 19. Buradan çıkan sonuç ise, toplumun büyük bir kesiminde kadınların halen özgürce hareket edemediği gerçeğidir. Her ne kadar bu bir genelleme olsa da, ülkemizde maalesef kadın sürücülerin yollara çıkmasına tahammül edemeyen büyük bir kesim mevcut.

Kazalar Önlenemez

İnsan doğası gereği hata yapmaya müsait yapıya sahip. Bu nedenle insanlar bugün de yarın da hata yapmaya devam edecek. Bunun sonucu olarak da trafik kazaları sürekli yaşanacak. Kazaları azaltmak için ise, toplumsal bilinçlenmeyi ve eğitimi yaymaktan başka çare yok.