Trafik Kazaları Her Yıl Olduğu Gibi

Trafik kazaları maalesef birçok ülke için önlenemez bir durum. İnsanlar hata yapmaya meyilli canlılar ve hal böyle olunca sadece trafikte değil her alanda evde, işte, yolda ve daha sayısız birçok alanda kazalar meydana gelmektedir. Fakat bunların içinde en yoğun olarak gerçekleşenler günde milyonlarca aracın, yayaların ve hayvanların akış halinde olduğu kara yollarında gerçekleşmektedir.

Evet bir gerçek var ki oda, Türkiye’de ki kara yollarının uzun yılların çalışması sonucu eskiye nazaran çok daha geniş ve duble yollar haline dönüşmesi oldu. Fakat her nasılsa Türkiye’de trafik kazalarında ki önlenemez artış devam ediyor. TÜİK verileri incelendiğinde 2008 yılından bu yana trafik kazalarında bir artış gözlemlenmekte ve yılda ortalama 1 milyonun üzerinde kaza gerçekleşmektedir.

Dikkat çekici bir diğer unsur ise trafik kazalarında sürücü hatasının ortalama yüzde 90 civarında olduğudur. Demek ki yollar genişledi, rahatladı diye kazalarda azalış olmadığını ve her zamanki gibi eğitimin her alanda ne kadar önemli olduğu su yüzüne çıkmaktadır. Yapılan yollarda da birçok hatanın ve kusurun olduğu, özellikle de şehirler arası trafikte ana yollara bağlanan yan yolların adeta kazaya davet çıkaracak nitelikte olması da, çözülmesi gereken bir diğer konu. Aslında kara yolu yapmak da bir mühendislik gerçeği ve sadece asfalt dökmek değil. Bağlantı ve kavşaklarda ki inanılmaz proje hataları bunun açık bir göstergesi. Öyle noktalar var ki, buralarda insanlar kendi trafik kurallarını koymak zorunda kalıyor ve bu da kazalara adeta davet çıkarıyor.

Trafik kazalarında bir diğer istatistik en çok kazanın Temmuz ve Şubat aylarına isabet ettiğidir. Bu zamanlarda okulların kapanması ve son yıllarda yaz aylarına denk gelen bayram tatilleri sebebiyle milyonların trafiğe aynı anda çıkması kazalar da ki artışın bir diğer nedeni. Trafik Hizmetleri başkanlığı verilerine göre 2018 yılında gerçekleşen kazalarda toplam da 3.373 kişi kazanın gerçekleştiği anda olay yerinde hayatını kaybetmiştir. Tabi bu sayı yaralı olarak kaldırıldıkları hastane de tedavi altındayken ölenlerin sayısını kapsamamaktadır.