Trafik Kazalar Ülkenin Ekonomik Tehdidi

Trafik kazlarında gerçekleşen yaralanmalar ve ölümler ister istemez herkesi derinden yarılıyor. Bu önlenemeyen gerçeklik artık sadece kara yollarının iyileştirilmesinin yetmediğini, toplumunda trafikte bilinçlendirilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Yoksa önümüzde ki yıllar da da artan trafik kazaları ve trafikte kendini bilmez canavarların masum hayatları yok etmesi devam edecek. Bir diğer önemli unsur ise trafik kazalarının insan hayatı yanında ülke ekonomisine de olumsuz etkide bulunması. Çünkü gerçekleşen kazalar da hem kara yolları hem de binlerce araç zarar görmekte ve milyonlar hatta milyarlara varan zararlar doğmaktadır. Bu da yine ülke kasasından çıkan, yani halkın cebine yansıyan ayrı bir gider olmaktadır.

Türkiye de yaşanan trafik kazalarının bedeli ortalama 15-20 milyar TL arasında olduğu dile getirilmektedir. Bu da yapılan yolların bedelinin halktan misliyle çıkmasıdır. Düşünüldüğünde bu zararlar azaltılsa toplum için çok faydalı yatırımlar yapılabilir. Örneğin, bu kayıplarla ülkede milyonlara istihdam yaratabilirsiniz.

Ülkenin bir diğer sorunu da gurbetçiler maalesef. AB’den gelen birçok vatandaşımız Avrupa’da adeta harfiyen yerine getirdiği kuralları, sınırdan Türkiye’ye girer girmez 360 derece dönerek bilinçsizce araç kullanıp, trafik canavarı kesilebiliyor. Bu bile ülkemiz adına ne kadar vahim bir ceza yaptırımımızın ve umursamazlığın olduğudur. Görünüşte cezaların olması ama yetersiz kalması, cezai yaptırımların ancak can yakıcı durumlarda ortaya çıkması ise, ülkeyi yönetenler adına tekrar tekrar düşünülmesi gereken bir durum. Aksi takdirde çok fazla eve ateş düşmeye devam edecek.

Diğer önemli husus ise bilinçlendirme eğitimlerinin çocuk yaşlarda başlayıp insan hayatı boyunca devam ettirilmesi, eğitimin sadece fen-matematik-tarih gibi derslerden ibaret olmadığı artık anlaşılmalı ve karakter gelişim eğitimlerinin tüm toplum adına zorunluluk olduğu anlaşılmalıdır.

Trafik kazalarına karışan taşıtların ortalama yüzde 50 civarını otomobiller ve onu sırasıyla kamyonet ve motosiklet takip ediyor. Kaza türlerinde ise trafik hizmetleri başkanlığının verilerine göre, yandan çarpmalar en üst sırada yer almaktadır. Bunu da sırasıyla yayaya çarpma, devrilme/savrulma/takla, karşılıklı çarpışma ve arkadan çarpmalar takip ediyor. Yandan çarpma durumuna dikkat edilecek olursa sürücülerin kavşaklarda, park yerlerinden çıkarken, yan yollardan ana yollara bağlanırken kazalara sebebiyet verdiği anlaşılabilir.