Kışın Yollar Tehlikeli

Kış mevsimi hepimizin bildiği üzere ülkemizin büyük bir bölümünde sert geçmektedir. Bu da sürücüler için çok zorlu şartların doğmasına ve kazalara sebebiyet vermektedir. Her alanda olduğu gibi bu alanda da maalesef sorumsuzca hareket eden insan sayısı bir haylı fazladır. Televizyonlarda ve diğer yayın organlarında sürekli toplumun dikkati çekilmesine rağmen, halen kış lastiği ya da araçlarında zincir bulundurmayan birçok sürücü vardır. Aslında üzücü olan şudur ki kış lastiği maliyet hesabı yaparken, aracımızı bir yerlere çarpmanın maliyetini hesap etmeyiz. Bir diğer sorun ise, ülkemizde birçok insanın kışın nasıl araba kullanması gerektiği hakkında bir fikri olmamasıdır. Çünkü ülkemizde insanlar normal şartlarda bile trafik kurallarına uymaz iken, kışın bu konuya duyarlı olmasını beklemek manidardır.

Kışın Sürüşe Dikkat

Kışın insanlar trafiğe çıkmadan önce akıllarında bin bir soru taşır; buzlanma varsa ne yapmam gerekir, lastiklere zincir takmam gerekir mi, aracım kayarsa nasıl manevra yapmalıyım ve daha benzer birçok soru akılların karışmasına neden olmaktadır. Aslıda her şeyin çözümü basit; sadece gerekli tedbirleri almak gerekiyor.

İlk önce aracınızı sert kullanmamanız gerekir. Eğer sürüş esnasında yolda buzlanma ve yoğun kar var ise, aracınızı yumuşak bir şekilde kullanmalısınız. Çünkü ani direksiyon hareketleri ve manevralar aracınızın kayıp yoldan çıkmasına neden olur. Bu havalarda fren mesafesi de uzayacağından, önünüzdeki araçla olan mesafenizi sürekli korumanız gerekmektedir.

Aracınız kaymaya başlarsa sakın gaza basmayın ve direksiyonu hızlı bir şekilde çevirmeyin. Çünkü bu aracınızı daha da hassaslaştırır ve kontrolü kaybedersiniz. Aracınız hangi yöne doğru kayıyorsa, direksiyonu o yöne çevirmeniz gerekmektedir.

Eğer çekiş kontrolünüzü dengelemek ve patinaj yapmak istemiyorsanız vites değiştirmeden önce devri yükseltmemeye dikkat edin ve yumuşak bir şekilde vites geçişleri yapın. Patinajı önlemede en önemli nokta ise mutlaka kış lastiği kullanmaktır. Kışın sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü her yerde kış lastiği takma zorunluluğu bulunduğunu unutmamak gerekir.

Sizde kışın ailenizin, diğer insanların ve kendinizin canını tehlikeye atmak istemiyorsanız kışın alınması gerekli tedbirleri mutlaka almanız gerekmektedir. Ülkemiz zaten kazalardan ve buna bağlı can kayıplarından çok çekmektedir o yüzden bu konuda hassas olmak çok önemlidir.