Herkes Ehliyet Alıyor

Türkiye de bildiğiniz gibi ehliyet almak birçok gelişmiş ülkeye göre çok daha kolay, her ne kadar önceki yıllara nazaran biraz daha zorlaştırılmış olsa da bu yeterli değil. Çünkü eğitim seviyesinin bu kadar düşük olduğu ve başkalarının hayatlarını dikkate almada, daha ilerlememiz gereken çok yol varken, ehliyet almak bu kadar kolay olmamalıdır. Bu belki, trafik kazlarını azaltmada bir nebze olsun faydalı olabilir. Çünkü şaibeli sınavlar sonucunda ehliyet almış birçok kişi, şu an trafikte araç kullanmaktadır. Bu nedenle ehliyet alma kuralları daha katı bir hale getirilmeli ve kaybetme riski de bir o kadar kolay olmalıdır. Bu sayede insanları belki daha duyarlı hale getirebiliriz.

Herkes Alamamalı

Türkiye de maalesef eğitim sistemimiz gibi ehliyet almakta sadece ezbere ve sınav geçmeye dayalı bir sistemden oluşuyor. Ehliyet almak için istenilen sağlık raporu gelişi güzel bir şekilde herkese verilebiliyor. Ancak bunun sonuçlarını, maalesef trafikte yaşanan kazalarda görmek ise çok üzücü. Çünkü ülkemizde hiç kimse trafik kurallarına uymamakla birlikte, uymamakta da haklı olduğunu düşünmektedir. Bu ise yarattığımız toplum adına ülkemizin geleceği için endişe verici bir durumdur.

İnsanları ehliyet sınavına hazırlarken aynı zamanda bilinçlendirme eğitimleri de çok büyük önem taşımaktadır. Belirli kurallara uyarak ülkemiz her anlamda daha yaşanılabilir ve güvenli hale getirilebilir. Ama bunun için de birçok şeyi değiştirmemiz gerekmektedir. İnsanlar bu kadar kolay bir şekilde her şeye, özellikle de toplum hayatını riske edecek şeylere ulaşamamalıdır. Örneğin ABD’deki ehliyet sınavını ve ehliyet sistemini ülkemize uyarlasak, her halde ehliyet sahiplerinin üçte ikisi ehliyetlerini kaybeder. Ya da her yere kamera yerleştirebilsek ve bunları takip edebilecek personel olsa, muhtemelen sadece bir yılda keseceğimiz cezalar ve el konulan ehliyetler ile ülkenin bir on yılını borçlanmaktan kurtarabiliriz.

Durumun vahimliğini anlatacak daha birçok cümle kurulabilir. Ancak trafik kazlarını önlemede artık çok daha sistematik ve insan hayatını ön plana alan, bir ehliyet sınavı sistemi yaratmamız gerekmektedir. Ancak yaklaşık üç ya da dört yılda bir değiştirdiğimiz üniversite sınavları mantığı gibi bunu da aynı mantıkla değiştirmenin, ülkemize hiç bir faydası olamaz. O nedenle değişim kökten olmalıdır.