Emniyet Kemeri Takmanın Hayati Önemi

Emniyet kemeri takmamanın trafikte ne kadar tehlikeli olduğuna dair Türkiye’de halen yeterli bilinç oluşmamış durumunda. Baktığınız zaman, emniyet kemeri taktığı zaman ölebileceğini düşünenler bile mevcut. Halbuki, emniyet kemeri takmanın kazalarda ölüm riskini yüzde 50 ile 60 civarında düşürdüğü bilimsel olarak bile kanıtlanmışken, bu ısrar neden, anlaşılır gibi değil.

Türkiye’de toplu taşıma araçlarında bile örnek olması gereken, birçok dolmuş ve minibüs şoförü bile emniyet kemeri kullanmamaktadır. Maalesef, büyük bir kesim için emniyet kemeri takmak sadece uzaktan polis aracı görüldüğünde kullanılması gereken bir mekanizma.

Cezalar Artıyor ama Kemer Kullanımı Yerinde Sayıyor

Cezaların her yıl artırılmasına rağmen emniyet kemeri takmamanın cezası halen çok düşük. Hatta, emniyet kemeri takmanın ceza yazılmaması için olduğunu bile düşünenler mevcut. Maalesef, toplumumuzdaki emniyet kemeri kullanımı ilgili başka bir ilginç düşünce ise, özellikle erkekler arasında, emniyet kemeri takmanın erkekliğe yakışmadığı düşüncesi. Çünkü insanın kendi canını düşünmesi korkaklık olarak algılanmakta ve ”hiç bir şey olmaz” mantığı toplumda bazı kesimler için bilinçsizliğin son noktası olmaktadır.

Emniyet Kemeri ve Otomobil

Otomobiller üretilirken ve çarpışma testleri yapılırken, her şey, araçtaki insanların emniyet kemeri takması durumundaki etkilerin üzerine hesaplanır ve otomobiller bu şekilde üretilir. Son teknoloji araçlarda, emniyet kemeri takmak çok daha önemli. Açılan hava yastıklarının emniyet kemeri takılı olmadığı durumlarda tehlike yaratabildiği de bir gerçek. Emniyet kemerinin otomobildeki işlevi çarpmanın etkisini minimuma indirmek, özellikle de baş ve omurilik kısmını korumaktır. İstatistikler, ölümlü kazalarda, emniyet kemeri kullanmanın ölümleri yüzde 25 azalttığını, takmamanın ise yüzde 5 düzeyde etkili olabildiğini göstermektedir.

Düşünceler Değişmeli

Toplumumuzdaki maalesef en büyük yanılgılardan biri de evinden aracıyla kısa bir mesafe için ayrılacağı düşüncesiyle emniyet kemeri takma gereği duyulmamasıdır. Fakat, yanılgılar, her alanda olduğu gibi, burada da kendini fazlasıyla tehlikeli bir şekilde gösteriyor. Çünkü, ölümlü trafik kazalarının yüzde 80’i, evimize çok yakın mesafelerde gerçekleşiyor. Bir diğer yanılgı ise, arka koltukta emniyet kemeri kullanmanın gereksiz olduğudur. Yine bu yanılgı da, hayati öneme sahip. Çünkü arka koltukta takılan emniyet kemerinin ölümlü kazalarda hayat kurtarma oranı yüzde 75, ön koltuk için bu oran yüzde 25.