Dünyada Trafik Kazaları

Trafik kazaları giderek artan bir şekilde, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde hızla artmaktadır. Bu kazaları önlemek için ise insan faktörü devreye girmektedir. Çünkü trafik kazlarının en önemli nedenlerinin başında, maalesef her yerde olduğu gibi burada da insanoğlunun başrol de olduğu görülmektedir. Dünya da 2020 yılına gelindiğinde, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler de trafik kazlarında yüzde 83 oranında bir artış olması beklenmektedir. Bu ise önlem almamız için yeterli zamanımızın olmadığını, ancak hiç olmazsa azaltmak için daha fazla çaba sarf etmemiz gerektiğini gösteren önemli bir nedendir.

Genel Bilgiler Aydınlatıcı

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu araştırmalara göre trafik kazalarında ölenlerin büyük çoğunluğunu 5 ile 29 yaş arası insanlar oluşturmaktadır. Özellikle 29 yaş ve altında ki sürücülerin dikkatsiz ve tecrübesiz olması, bunun başlıca nedenidir. Yapılan araştırmalar, 18 ile 29 yaş arası sürücü grubunun trafikte daha çok kazaya sebep olduğunu göstermektedir.

Bu kazalarda ölüme sebebiyet veren en önemli unsurlar ise; motorlu sürücülerin kasklarını takmaması, alkol ve uyuşturucu etkisinde araba kullanmak, aşırı hız, emniyet kemeri kullanımının yetersizliği, trafik kurallarına uymama ve özellikle kavşak noktalarındaki yolların yetersizliğidir. Bu arada emniyet kemeri kullanımının sadece ön koltuklarda oturanlar için değil aynı zamanda arka koltuklarda oturanlar içinde zorunluluktur. Bütün çarpışma testleri sadece önde oturanlar için değil aynı zamanda arka koltukta oturanları da kapsamaktadır. Bu konuda ülkemiz maalesef halen tam bir bilince sahip değildir. Buda arka koltuklarda oturan küçük yaştaki kişilerin ölüm oranındaki yüksekliğin sebeplerinden biridir.

Dünya da gelişmekte olan ülkeler de her 100.000 kişiden 27’si trafik kazalarında hayatını kaybederken gelişmiş ülkeler de bu oran ortalama her 100.000 kişide 8 kişidir. Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde, gelişmesine rağmen, trafik kazalarında bir azalma olmamakta tersine artmaktadır. Bu da maalesef, sadece yol yapmanın önemli olmadığını aynı zamanda o yolları kullanmayı ve kurallara uymayı bilen bir toplum oluşturmanın da önemli olduğunu göstermektedir.

Bu vahim durum aslında gelişme gösterilmediğinin ve gelişmek üzerine yaratılan algının sadece finansal rakamlar olması düşündürücüdür. O halde gelişebilmek; önce iyi yetişmiş ve kendisinden başka insanları da düşünenlerin oluşturduğu bir toplumu yaratmaktan geçmektedir.