Dünya da trafik kazaları

Türkiye için büyük bir sorun olan trafik kazaları sadece bizim değil en gelişmiş ülkeler için bile büyük bir problem. Tüm ülkeler trafik kazlarında meydana gelen maddi manevi kaybı önlemek için sürekli bilimsel çalışmalar yapmaktadır.Dünya da trafik kazalarından ölenlerin sayısının 1 milyonu geçtiğini düşünecek olursak bunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu anlamak hiç de zor değil. Çünkü savaşlarda bile bu kadar insan hayatını kaybetmemektedir. Bu konuda ki çalışmaları Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler ülkelerdeki birlikler ile ortak çalışma yürüterek alınabilecek önlemleri tartışıyor. Türkiye de ise bu konuda Trafik Kazalarını Önleme Derneği çalışmalar yürütmektedir.

Dünya genelinde 1 milyarı aşkın sayıda araç mevcut ve bu sayısının 2030 yılına gelindiğinde 2 milyarı bulması bekleniyor. Türkiye de ise bu sayının 50 milyonu aşması tahmin edilmektedir. Bu kadar çok aracın yarattığı can ve mal kaybının yanı sıra doğaya olan etkilerini azaltmada alınan tedbirler de maalesef yetersiz. Aynı zamanda aşırıhız yapılan araştırmalar trafik kazlarında meydana gelen ölümlerin refah düzeyi yüksek ve teknoloji üreten ülkelerde 2020 yılında, yaklaşık yüzde 25 civarın bir azalama meydana geleceğini öngörmektedir. Nispeten düşük ve orta gelirli ülkelerde ise, buna Türkiye de dahil olmak üzere, oranın yüzde 85 gibi yüksek bir artış kaydedeceğini göstermektedir.

Dünya da yapılan tüm çalışmalar hız yüzünden gerçekleşen trafik kazlarının tüm kazaların üçte ikisine denk geldiğini göstermektedir. Bu da tüm uyarılara rağmen insanların hızdan bir türlü vazgeçemediğidir. Hız konusunda bir örnek vermek gerekirse; yapılan hızda ki her yüzde birlik artışın ölümlü kaza riskini yüzde dört artırdığı bilimsel olarak saptanmıştır. Buda şu demektir; eğer ki 100 km hızla giderken hızınızı 10 km artırmanız durumunda ölüm riskinizi de yüzde kırk artırmış olursunuz demek. Hız dışında ölümlü kazalara en çok sebebiyet veren diğer durumlar ise, alkollü araç kullanma, cep telefonu, emniyet kemeri takmama ve kasksız motosiklet kullanmadır. Araştırmalar, trafikte bilinç düzeyi en yüksek ülkelerin Avustralya, Almanya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avusturya olduğunu göstermektedir.