Aşırı Hız Trafik Kazalarını Artırıyor

Trafik kazalarının gerçekleşmesinde en büyük etken hızdır. Maalesef hız yüzünden gerçekleşen kazalar diğer kaza sebeplerinin katbekat üstünde. Hızın ve buna bağlı olarak hatalı sollamanın yarattığı ölümlü kazalar insanların hala bu konudan ders almadığını gösteriyor. Maalesef insanın içinde milyonlarca yıllık evrim sürecinden kalma olan duygularımız ile harekete geçme güdüsünün burada da devreye girdiğini ve bilincimizi bastırdığını görüyoruz. Duygularımızla verdiğimiz bu anlık ve bilinçsizce kararlar kazalara sebebiyet vermekte ve her zamanki gibi arkasından gelen pişmanlıklar fayda etmemektedir. Bu nedenle geri döndürülmesi imkansız kötü sonuçlara sebebiyet veren hızın artık insanlar tarafından önemsenmemesi büyük bir sorun.

Hız Tutkusu

İnsanlar neden bu kadar hız yapmaya karşı hevesli? Bunun birçok cevabı olabilir. Örnek vermek gerekirse; hız yapmayı sevenlerin birçoğu kendilerinde yarattığı adrenalinin vazgeçilmez olduğundan bahseder. O esnada her şeyi unuttuklarını, kalplerinin çok hızlı bir şekilde attığını ve konsantrasyonlarının yükseldiğini anlatırlar. Ama hız yapmanın kötü sonuçları, yaşanılan bu adrenalin ile doğru orantılıdır.

Hızlı olmak aslında insanın DNA’sında olan bir şeydir. Baktığımız zaman insanlar sadece otomobillerinde değil, yaya olarak, bir yerde sıra beklerken, internette dolaşırken ve iş yaparken de yani hemen hemen her yerde hız tutkusuna kapılıyor ve beklemek istemiyor. Bu da, doğal olarak bastırmakta güçlük çektiğimiz bir davranış. Hayatımızı da şekillendiren hız tutkusu tükettiğimiz her şeyi de aynı hızda tüketiyor.

İnsanoğlu sürekli haz duymak ister ve bunun için de yaptığı bilimsel araştırmalar sayısız denebilecek kadar çoktur. Aslında insan, her ne kadar ölmekten korksa da, aynı anda ölümsüzlüğün hazzını yaşamak ister. İnsanın trafikte ve hayatının diğer tüm alanlarında neden bu kadar hızlı olmak istediğini buradan anlayabiliriz. Belki de insan ömrünün bu kadar hızlı sona ermesi, insanı her alanda hızlı olmaya iten bir güç de olabilir.

Teknik Olarak Hız

Pek bilinmese de, hızın tanımı; bir cismin belirli bir zaman aralığında yaptığı yer değiştirmedir. Sürat ise; bir cismin doğrultusuna bakılmaksızın belirli bir zaman aralığında ne kadar yol aldığıdır. Yani sürat skaler, hız ise vektörel bir kuvvettir. Örneğin otomobilinizde seyir halindeyken sürat ölçülür.